مقالهراهنمای خرید

روش محاسبه و کاهش مصرف بنزین موتور سیکلت

موتورنا | اگر شما دوست دارید اطلاعاتی درباره اینکه موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند داشته باشید، مطالعه این متن را به شما توصیه می کنیم.

قبل از خرید هر نوع وسیله نقلیه، یکی از اولین مواردی که ذهن ما را به خود مشغول می کند، هزینه ای است که باید علاوه بر خرید، برای استفاده و نگهداری از آن بپردازیم.

وضعیت وسیله نقلیه، تعویض قطعات، نوع لاستیک ها، آب و هوای محیطی و دیگر عوامل هزینه هایی را هنگام استفاده از آن وسیله به ما تحمیل می کنند، اما از اساسی ترین و مهم ترین مواردی که هر فرد را هنگام خرید دچار چالش می کند، میزان مصرف سوخت آن وسیله است.

برای خرید یک موتور سیکلت نیز اساسی ترین سوالی که پیش می آید این است که مصرف سوخت این وسیله نقلیه چه میزان است.

عوامل موثر در میزان مصرف بنزین موتور سیکلت

عوامل موثر در میزان مصرف بنزین موتور سیکلت

حجم مصرفی بنزین موتور سیکلت اهمیت دارد زیرا معمولا زمانی که موتور سیکلت ها سوخت بالایی مصرف می کنند، اغلب نشان دهنده وجود مشکلی مکانیکی است‌.

اما اگر به رسیدگی و تعویض به موقع قطعات و نحوه استفاده از موتور سیکلت خود توجه کافی دارید، کمک بسیاری در میزان بهینه مصرف سوخت خواهید کرد.

عواملی که در میزان مصرف بنزین موتور سیکلت موثر هستند عبارتند از:

 • نوع موتور
 • وزن
 • طراحی
 • وضعیت موتور سیکلت یعنی دو یا چهار زمانه بودن
 • نوع سیستم خنک کننده
 • گیربکس و لاستیک ها
 • موقعیت مکانی و شرایط محیطی مانند دما، باد، طوفان، رطوبت و ارتفاعی که آن را می رانید

با توجه به موارد گفته شده، به صورت دقیق نمی توان اعداد و ارقام خاصی را در مورد اینکه موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند بیان کرد.

زیرا با تغییر هر کدام از این موارد ممکن است مقدار مصرف سوخت افزایش پیدا کند، اما در یک قاعده اساسی می توان گفت که مصرف سوخت یک موتور سیکلت تا حدی وابسته به جا به جایی و عملکرد آن است.

جا به جایی را می توان با مشاهده ارقامMPG (Miles Per Gallon) در انواع مختلف موتور سیکلت به دست آورد و مصرف سوخت آن را اندازه گیری کرد.

MPG موتور سیکلت = مسافت طی شده (مایل) ÷ مقدار سوخت مصرفی برای سوخت گیری (گالن)

GPH موتور سیکلت = مقدار سوخت مصرفی (گالن) در مدت یک ساعت

مصرف سوخت موتور های خاکی را با معیار (Gallons Per Hour) GPH می سنجیم و موتور های خیابانی را با MPG (Miles Per Gallon) اندازه گیری می کنیم.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در مورد اینکه موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند، به این مقدار می رسیم که به طور میانگین، یک موتور سیکلت با میزان مصرف سوخت رایج دارای MPG 80-40 است که عملکرد خوبی است.

اما این که عملکرد موتور چگونه باشد کاملا وابسته به میزان مصرف سوخت نیست و مصرف بیشتر الزاما به شما کیفیت بهتری ارائه نخواهد داد.

موتور سیکلت های کم مصرف موجود در بازار، موتور های 50_125 سی سی هستند که توان طی کردن 100_150 MPG را دارند.

در مقابل موتور های سریع و ورزشی با مصرف 600_1300 سی سی وجود دارند که عملکرد خوبی دارند اما موتور هایی با مصرف سوخت کمتر کارکرد مشابهی را ارائه می دهند.

همچنین سیستم های خنک کننده و نوع موتور نیز تاثیر بالایی در میزان مصرف سوخت این وسیله نقلیه دارد.

برای مثال موتور سیکلت هایی با وزن کم تر و موتور سیکلت هایی با موتور های دو زمانه در مقایسه با چهار زمانه ها، مصرف سوخت کمتری دارند.

پس از دانستن اینکه یک موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند، اگر متوجه شدید که موتور سیکلت شما مصرف سوخت بالایی دارد، می توانید از نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم برای عملکرد بهتر موتور سیکلت خود و کاهش چشمگیر مصرف سوخت وسیله نقلیه تان استفاده کنید.

اقداماتی برای کاهش مصرف بنزین موتور سیکلت

اقداماتی برای کاهش مصرف بنزین موتور سیکلت

فیلتر های هوا را چک کنید:

ما به شما توصیه می کنیم زمانی که احساس کردید مصرف سوخت موتور سیکلت شما بالا رفته است، قبل از هر چیز فیلتر های هوا را چک کنید. اگر استفاده شما از موتور سیکلت تان را در شرایطی عادی بدون مشکلات فنی و محیطی در نظر بگیریم، هر سی هزار کیلومتر باید فیلتر هوای موتور سیکلت خود را تعویض کنید.

دریچه گاز را چک کنید:

در مرحله بعد می توانید دریچه گاز یا چوک موتور سیکلت تان را چک کرده و مطمئن شوید که به صورت صحیح تنظیم شده است. اشتباه تنظیم شدن چوک یا دریچه گاز می تواند مصرف سوخت موتور سیکلت شما را افزایش دهد.

شتاب زیاد و ترمز ناگهانی را به حداقل برسانید:

اگر نحوه استفاده شما از موتور سیکلت با شتاب فراوان و ترمز های غیرضروری است، دور از انتظار نیست، کنترل اینکه موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند از دستتان خارج شود. با افزایش سرعت و ترمز های ناگهانی، علاوه بر مصرف سوخت بالا دچار فرسودگی و از بین بردن قطعات موتور نیز خواهید شد.

شمع های موتور سیکلت را چک کنید:

کیفیت شمع موتور می تواند تاثیر بالایی روی عملکرد و افزایش مقدار مصرف سوخت موتور سیکلت داشته باشد. هنگام تعویض شمع ها حتما باید محصولی با کیفیت را جایگزین کنید و مطلقا از محصولاتی که سازنده آن ها را توصیه نمی کند، استفاده نشود.

سرعت موتور سیکلت را در حالت آزاد بررسی کنید:

هنگامی که موتور سیکلت شتاب می گیرد، شاهد افزایش مصرف سوخت خواهید بود. در این شرایط با استفاده از دکمه ای که روی کاربراتور موتور سیکلت شما قرار گرفته است، سرعت را روی دور آرام تنظیم کنید تا از شتاب موتور سیکلت کاسته شود.

Motorcycle category (cc)

 Average MPG

50

100 – 150

125

90 – 130

250

50 – 100

300 – 500

50 – 80

600

30 – 50

750

30 – 80

1000

30 – 50

 

نحوه محاسبه بنزین مصرفی موتور سیکلت

نحوه محاسبه بنزین مصرفی موتور سیکلت

اگر می خواهید بدانید موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند فقط کافیست مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

 1. ابتدا باک بنزین را کامل پر کرده تا جایی که پمپ خاموش شود.
 2. کیلومتر شمارتان را بازنشانی کنید تا زمانی که موتور نیاز به سوخت گیری داشته باشد.
 3. مجدد باک را پر کنید.
 4. سپس سوخت مصرف شده برای پر کردن باک و مایل های روی کیلومتر شمار را ثبت کرده و در نهایت تعداد مایل ها را بر تعداد گالن ها تقسیم کنید.
 5. چند بار این کار را تکرار کرده تا بتوانید میانگین سوخت مصرفی را محاسبه کنید.

سلامت موتور سیکلت

سلامت موتور سیکلت

با رعایت نکات اساسی گفته شده و رسیدگی کافی و به موقع به موتور سیکلت ها، می توان بر میزان بنزین مصرفی موتور سیکلت و عوامل افزایش مصرف تسلط کافی پیدا کرد و سریع تر اقدام را برای رفع مشکلات پیش آمده موتور سیکلت در نظر گرفت.

گرچه گاهی رسیدگی به موتور سیکلت ها هزینه های بالایی را برای ما رقم خواهد زد، اما موجب تضمین سلامت موتور خواهد بود و از خرابی های بیشتر و پر هزینه تر پیش گیری خواهد کرد.

با توجه کردن به اینکه موتور سیکلت چقدر بنزین مصرف می کند و رعایت تمامی موارد ذکر شده، این تغییرات مثبت را به مرور در کاهش مصرف سوخت موتور سیکلت خود و سلامت آن مشاهده خواهید کرد.

منبع: مجله نیکران موتور

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا